V únoru je sice stále ještě tuhá zima, přesto máme možnost v teple domova začít chystat naší každoroční úrodu. Únor je totiž doba, kdy můžeme vysévat a předpěstovávat některé druhy zeleniny a květin.

Druhů, které můžeme v únoru již sít je vlastně mnoho. Většinou se ale jedná o rané odrůdy, pro které je po výsevu vhodné pěstování v teplém pařeništi nebo skleníku, což každý na zahradě nemá.  Proto se zde zaměřím jen na druhy a odrůdy, které můžeme mít na parapetu a následně ve vhodnou dobu je umístit rovnou na pozemek. Hlavně se jedná o druhy s dlouhou vegetační dobou.

Okenní parapety neoplývají bohužel v běžném bytě zrovna velkou kapacitou. Proto na prvním místě zvažte, zda nakonec nebude jednodušší si raději na jaře koupit sadbu v blízkém zahradnictví. Ale na druhou stranu není nad sazeničky vypiplané vlastníma rukama (už jen pro ten pocit).   

Druhy, které se vysévají v únoru.

  • Celer bulvový – vysévat by se měl již přelom ledna a únoru. Do volné půdy sazenice až v půlce května. Vhodná odrůda je např. ´Maxim´
  • Celer řapíkatý – stejně jako celer bulvový
  • Lilek – výsev vhodný na okenní parapet, od půlky února. Do volné půdy v půlce května. V našich podmínkách je vhodná odrůda ´Český raný´.
  • Saláty – jarní odrůdy se vysévají do misek v průběhu únoru, na venkovní záhon vysazujeme již koncem března. Vhodná naše odrůda je ´Lednický´  případně  ´Král máje I.´. 
  • Papriky – vhodný je výsev za parapet od konce února, do volné půdy v půlce května.
  • rané košťáloviny – je přesně ten typ zeleniny, u které by měl pěstitel odkázaný jen na předpěstování na parapetu zvážit, zda se do toho vůbec pouštět. Přesto zmíním rané zelí ´Zora´ (únorové výsevy sadíme na záhon začátkem dubna), brokolice ´Vitamina´ (výsev po půlce února, na záhon pak sadíme sazenice na přelomu března a dubna), kedluben ´Azur´ nebo ´Moravia´ (ven sazenice raději až v dubnu).
  • V únoru můžeme začít s předpěstováním i některých květin – třeba begonie ze semínka, petúnie, lobelky nebo hledíky.  

Pro inspiraci a případné vyzkoušení sem dávám i informaci občas zmiňovanou v knihách.  Koncem února můžeme totiž za příhodného počasí vysévat přímo i na venkovní záhony špenát, mrkev a petržel. Za tu dobu co se věnuji zahradám, jsem ještě nezaznamenal tak optimální únor, abych to já sám vyzkoušel. Máte jiné zkušenosti?