Možná se podivíte, ale existují i užitečné mouchy, které nám pomáhají v boji proti škůdcům na naší zahrádce. Jmenují se pestřenky.

Pestřenky na první pohled připomínají svým vzhledem spíše včely nebo vosy. To je ale jen převlek k zmatení nepřítele, nemusíte se tak bát žihadla či kousnutí. Potkat je můžeme skoro všude, jak sedí na květech nebo „trčí“ na jednom místě ve vzduchu za vytrvalého mávání křídly, proto jsme jim jako děti říkaly vrtulníky.

pestrenka_213_188

Na rozdíl od slunéčka či zlatoočky je dospělý jedinec vegetarián. Jeho potravou jsou pyl a nektar, tak se významně podílí na opylování rostlin. Naopak larva je nenasytný masožravec a v oblibě má nejvíce mšice, svilušky a mery. O jejím apetitu svědčí i několik studií, které uvádějí, že larva pestřenky dokáže spořádat 200 i více mšic za dva týdny.

A jak udělat zahradu pro pestřenky přitažlivou?  Jako u předchozích druhů je vhodné kombinovat pestrou směs květin, bylinek a zeleniny. Zvláště v oblibě mají rostliny z čeledí miříkovitých např.  kopr, anýz, fenykl či kmín. Z dalších bylinek jím voní máta, levandule či tymián, z planých rostlinek zase mochna, řebříček nebo rozchodník.