Článek o škvorovi. No, fuj! Toto zvířatko by si ale zasloužilo více pozornosti. Už jen proto, že může být i velmi užitečné.

Škvora zná určitě skoro každý. Největší proslulost získal zejména „svojí vlastností“ zalézání do uší, ba dokonce přímo do mozku, čímž způsobí minimálně ohluchnutí respektive přímo zešílení. O tom, že tato pověra je rozšířená globálně svědčí i škvorovo pojmenování. Tak nejprve český lidový název ucholář či ušák, německy Ohrwurm (ušní červ) či francouzsky perce-oreille (ušní vrták). Zaručeně se to jistě stalo sestřenici z třetího kolena jednoho známého kamárádky, které vlezl škvor do ucha, když usnula na zahradě. Neříkám, že se to někdy někomu opravdu stát nemohlo, v takovém případě to byla spíše náhoda a škvor do ucha rozhodně nezalézal s cílem prokousat se do mozku. O tom, že se jedná o pověru, svědčí mimo jiné i zařazení těchto příběhů do tzv. městských legend zpracovaných například v knížce Černá sanitka. Tak a po bourání mýtů můžeme přejít k samotnému hmyzákovi.

Škvor je velký okolo 1 cm, většinou hnědý s načervenalou hlavou. Málo se o něm ví, že umí létat (tedy přesněji řečeno některé druhy, kterých u nás žije 7). Křídla má složená pod krátkými krovkami, z pod kterých vyčnívají špičky křídel. I přesto preferuje spíše chůzi po vlastních nohou.

Škvor je také často zařazován mezi škůdce. Je pravdou, že je všežravec a tím pádem má v oblibě i různé části rostlin jako okvětní plátky, lístky, kořínky či ovoce. Při přemnožení může jisté škody na úrodě způsobovat. Na druhou stranu má velmi v oblibě hmyz a jejich vajíčka a hlavně miluje mšice. Ty má možná raději než naše rostlinky. Jak ale škvora přinutit aby opustil od vegetariánské stravy a vrhl se na mšice?

Velmi snadno se dá k tomu využít jeho záliba v tmavých a mírně vlhkých místech. Každý již jistě škvora potkal pod kameny, kůrou či pod postavenou konví na zahradě, kde se přes den schovává před sluníčkem. Vyrobíme si proto jednoduchý domeček pro škvora. Přesněji tedy řečeno karavan, protože pomocí něho budeme škvora přesouvat. Tím můžeme zmírnit výskyt škvorů v místech, kde by nám mohli škodit na úrodě a naopak ho dopravíme do míst, kde bude moci hodovat na mšicích. Výroba domečku pro škvora je velmi jednoduchá. Potřebujeme jen hliněný květináč, drátek nebo provázek a slámu (popř. seno nebo dřevitou vlnu). Drátkem uchytíme výplňový materiál uvnitř v květináči, provlékneme skrze dírku květináče a zavěsíme ho obráceně na strom nebo keř, tak aby hrana květináče se dotýkala větví. Takové obydlí splňuje všechny standarty škvořího bytu a velmi brzo bude sloužit jako denní úkryt pro spousty škvorů a my budeme moci vhodnými přesuny určovat, kam mají vyrazit na své noční výpravy za potravou.

domecek-pro-skvory_253_242